Voda vydělává

Před 15 lety začala privatizace našich vodních zdrojů. Mnoha komunitám hrozí, že je podvedou velké korporátní skupiny. Tento dokument vypráví o největších vodárenských společnostech světa a o odporu proti nim. Ukazuje, jak fungují „tiskárny na peníze“ těchto firem především ve Francii a v Německu včetně několika mezinárodních příkladů.(Life Sciences Film Festival)

Francouzské skupiny Veolia a Suez jsou nezpochybnitelnými vůdci na globálním privatizovaném trhu s vodou. Jakmile obec usiluje o přepracování vodního hospodářství, dvě největší světové skupiny zde soutěží o trh. Jsou přítomny na všech kontinentech a tvoří oligopol, který působí na celém povrchu zeměkoule. Ve Francii dodávají téměř 80% obyvatelstva s vodou.

Ve Francii, ale také v Německu, Kenii nebo Guatemale, se ozývá spousta odborníků, jako je Maude BarlowKanadská autorka a aktivistka. Je národním předsedkyní Rady Kanaďanů, organizace pro obhajování občanů s členy a kapitoly v celé Kanadě. Je také spoluzakladatelka projektu Blue Planet, který pracuje v mezinárodním měřítku pro lidské právo na vodu. Předsedá představenstvu organizace Food & Water Watch ve Washingtonu, je zakládajícím členem Mezinárodního fóra pro globalizaci založeného v San Francisku a radou se Světovou budoucí radou v Hamburku. V letech 2008/2009 sloužila jako vrchní poradce pro vodu 63. prezidentovi Valného shromáždění Organizace spojených národů a byla lídrem v kampani za to, aby OSN uznala vodu za lidské právo. Je autorkou a spoluautorkou 16 knih.... More, alternativní laureát Nobelovy ceny, místními volenými úředníky včetně Anny Le Stratové, zástupkyně starosty Paříže odpovědné za vodu, zástupci spotřebitelských sdružení. Dokument Water Makes Money ale varuje před nebezpečím spojeným s hegemonií Veolia a Suez, což se odráží v rostoucí přítomnosti nadnárodních společností v médiích, politických stranách, nevládních organizacích a na univerzitách … Vyjasněním obskurních praktik velkých soukromých skupin a důkazem významu veřejných rozhodnutí dokument Vodní peníze usiluje o napájení potřebné debaty o vodě. Voda je zásadním univerzálním zdrojem a předmětem budoucích globálních nepokojů …